ПРЕЧИСТВАТЕЛНИ СЪОРЪЖЕНИЯ

Проектите на системи за пречистване на отпадни води са проектирани да бъдат ефективни, икономични и дълготрайни от експертния инженерен състав на компанията Scalewatcher, като се взема предвид принципът за управление на качеството.

Какво е отпадъчна вода?

Вода, която е замърсена или чиито свойства са частично или напълно променени в резултат на битова, промишлена, селскостопанска и друга употреба, се нарича отпадъчна вода. С изключение на водата, замърсена в резултат на битова, промишлена, селскостопанска и друга употреба, вода, произхождаща от мини и съоръжения за подготовка на руда, и вода, идваща от застроени павирани и непокрити градски зони, улици, паркинги и подобни зони в резултат на преобразуването на валежите в повърхностен или подземен поток се определят като отпадъчни води.

битови отпадъчни води

Видове отпадъчни води

Битови отпадъчни води

Като цяло това са отпадъчни води, произхождащи от обслужващи сектори като училища, болници и хотели, където хората извършват ежедневните си дейности в жилищни райони. Битовата вода се оценява в два потока: сива вода и черна вода.

Черна вода

Обикновено тоалетна вода, различна от тази, идваща от душа, банята, мивката, пералнята и съдомиялната машина, се определя като черна вода.

Сива вода

Tuvalet sularının dışında kalan tüm atıksuları içermekte, atık su çeşitleri içerisinde kirlilik yönünden en düşük seviyede bulunan ve en az kirletici içeren atıksudur. Bu suyun başlıca kaynakları, mutfak atıksuları, banyo, lavabo ve çeşitli yıkama sularıdır.

Сивата вода, която представлява най-големият процент от битовите отпадъчни води по обем с дял от 75%, е малко вероятно да съдържа патогени и не е много богата на хранителни вещества. Азотът, който също се намира в отпадъчните води, е веществото, което има най-сериозен ефект на замърсяване и най-трудно се почиства от питейната вода. 90% от азота в отпадъчните води идва от черна вода, а сивата вода съдържа много по-малко азот от черната вода. Следователно сивата вода се отделя по-лесно от черната и се почиства за по-кратко време.

промишлени отпадъчни води

 

промишлени отпадъчни води

Това са отпадъчни води, различни от битови отпадъчни води и дъждовни води, зауствани от райони, където се извършва търговска или промишлена дейност. Промишлените отпадъчни води се състоят от три основни групи.

Охлаждаща вода

Като цяло тези води са чисти. Най-важният ефект, който създават е, че повишават температурата на водата. Ако температурата на водата в средата, в която се дават, се промени с повече от 1-2 ℃, се вземат предпазни мерки като охлаждане, удължаване на изпускането и по-дълбоко изпускане. С повишаването на температурата може да възникнат два проблема: Разтворимостта на кислорода във вода намалява и биологичната активност се ускорява, което води до намаляване на кислорода в отпадъчните води.

Отпадъчни води, генерирани при операции по почистване

10% идват от миене на подове и кранове, 90% идват от бани и тоалетни. Количеството на този вид вода трябва да се изчисли и вземе предвид при оразмеряване на канализацията.

Отпадъчни води от процес в промишленото производство

Отпадъчните води, генерирани по време на производството, се считат за технологични отпадъчни води. Процесните отпадъчни води съдържат различни суровини, междинни отпадъци и отпадъци от готовия продукт. Водата за измиване идва от операциите по измиване в процеса. Процесните води съдържат неорганични и органични отпадъчни материали в зависимост от вида на производството.

Границите на заустване на промишлени отпадъчни води по сектори са посочени в Наредбата за контрол на замърсяването на водите. Тези ограничения са посочени отделно според секторите по-долу;

Хранителна промишленост

Индустрия за напитки

Минна промишленост

Стъкларска промишленост

Съоръжения за обогатяване, преработка и производство на енергия

Текстилна промишленост

Петролна промишленост

Целулозна, хартиена, картонена и подобни индустрии

Химическа промишленост

Метална промишленост

Дървени изделия и мебелна промишленост

Производство на серийни машини, електрически машини и оборудване, промишленост за резервни части

Автомобилни заводи и сервизи

Смесени промишлени отпадъчни води

Други промишлени отпадъчни води

Въздействие на отпадъчните води върху околната среда

Основните фактори, влияещи върху замърсяването на водата, са индустриализацията, урбанизацията, нарастването на населението и селскостопанските дейности. В резултат на тези фактори, замърсяването на водата причинява болести като холера, коремен тиф, дизентерия, хепатит, диария, полиомиелит и малария, които се предават на хората. Паралелно с нуждата от водни ресурси по света и у нас постепенно нараства замърсяването върху тези ограничени ресурси.

В резултат на замърсяването както на отпадъчните води, така и на селскостопанските торове в кладенческата вода се увеличава концентрацията на химични вещества като амоняк и нитрити, което се отразява негативно на човешкото здраве. В допълнение, отравяне, причинено от селскостопански пестициди, достигащи подпочвените води, също може да доведе до смърт.

Химическите вещества и органичните съединения в отпадъчните води водят до намаляване на количеството разтворен във водата кислород. Това увеличава смъртността на водните растения и животни. Това нарушава естествения баланс на живите организми, живеещи във водата и средата, в която се използват тези води. Този вид вода има по-тъмен цвят и неприятна миризма. Всъщност, в резултат на прекомерно замърсяване в някои езера или потоци, животът е приключил и са се образували острови, състоящи се от отпадъци.

Торовете, използвани от фермерите, се смесват с подпочвените и повърхностните води поради фактори като дъжд. Когато торове, съдържащи големи количества нитрати и фосфати, се смесят във вода, те предизвикват повече размножаване на водорасли във водата, което кара водораслите да използват повече кислород от други живи същества и застрашават други живи същества.

Животните са засегнати от замърсяването на водата поради замърсителите, които поглъщат по време на хранене, а водните същества са засегнати както от диетата си, така и от замърсяването на водната среда, в която живеят. Пиенето на мръсна вода от животни, поливането на фуражни растения с вода, замърсена с химикали, и храненето на животни с тези отгледани растения причиняват преминаване на болестотворни микроорганизми и вредни химикали в животинското тяло чрез хранене. Консумацията на месо, мляко и яйца от тези животни, които са се разболели от мръсната вода или са поели химикали от мръсната вода в тялото си, косвено засяга и хората. Замърсяването на водата причинява промени в живота и разпространението на живите същества в дългосрочен план. Докато броят на някои водни създания намалява, броят на други същества, устойчиви на замърсители, се увеличава. Много водни обитатели са застрашени от изчезване поради химическо замърсяване на водата.

Почвата е замърсена по различни причини и водата, изтичаща в земята заедно с дъжда, се уврежда от растенията, когато се извличат от почвата с корените си. Както физическото, така и химическото замърсяване на растенията с тези вредни вещества, взети от почвата чрез техните корени, кара растенията да изсъхнат с течение на времето.

Битовите и промишлени отпадъци обикновено се изхвърлят в реките. Използването на тези замърсени води в земеделски райони често причинява замърсяване на почвата. Вредните вещества в мръсната вода влияят отрицателно върху химическата структура и биологичните условия на почвата, което води до намаляване на качеството и производителността на продуктите и тези почви стават безплодни с течение на времето.

анализ и измерване на отпадъчни води

 

Параметри за анализ на отпадъчни води

Можете да получите достъп до параметри за анализ и измерване, които са ефективни за всички сектори с Регламента за контрол на замърсяването на водата. Важността и определението на някои от тези параметри за анализ и измерване са дадени по-долу;

BOİ

Този експеримент; Използва се за определяне на нуждата от кислород, необходима за окисляването на органични отпадъци, съдържащи се в отпадъчните води. БПК е общ индикатор за замърсяването на водата. Този тест също е важен метод за биоанализ, който помага както да се определи капацитетът за биологично пречистване, така и да се разбере колко успешно е дадено лечебно заведение.

KOİ

Това е количеството кислород, необходимо за химичното окисляване на вещества, подходящи за окисление в отпадъчни води. Един от най-важните параметри, използвани за определяне на степента на замърсяване на битови и промишлени отпадъчни води (особено промишлени) е химическата потребност от кислород. За разлика от БПК, той се основава на принципа на окисление на органичната материя чрез редокс реакции, а не чрез биохимични реакции.

AKM

Той е важен параметър при определяне на степента на замърсяване на битовите отпадъчни води и ефективността на пречиствателните съоръжения. Намира се чрез изсушаване и претегляне на веществата, останали върху филтъра в използваната вода. В проучванията за контрол на замърсяването на реките всички суспендирани твърди вещества се считат за утаяеми вещества. Тъй като суспендираните твърди вещества също причиняват биологично и химическо натрупване в реката с течение на времето.

pH

pH е термин, който показва силата на това дали разтворът е кисел или основен. Той има много важно място в много процеси в екологичното инженерство. Въпреки че влияе върху способността за утаяване в химичните процеси, той засяга активността на организма при биологичните процеси.

Тежки метали

Тежките метали и техните съединения, които причиняват неорганично замърсяване на отпадъчните води, оставят живите същества под значителни токсични ефекти върху околната среда. Елементи като арсен, олово, цинк, мед и цианид са сред тежките метали. Всеки от тях има отделен метод за определяне.

лабораторна чаша за анализ на отпадъчни води

 

 

 

Масло и грес

Състои се предимно от животински и растителни масла и въглеводороди, получени от петрол. В резултат на наличието на масла и мазнини в различни битови и промишлени отпадъчни води, са определени някои стандарти за изхвърлянето на такива отпадъчни води в приемната среда или канализационната система поради отрицателния ефект на маслата и мазнините върху капацитета за носене чрез спазване на към канализационни тръби. По време на третирането на промишлени отпадъчни води, съдържащи големи количества масло и грес, ефективността на аеробното и анаеробното биологично третиране намалява и възникват проблеми с пяната. Поради това е опасно изхвърлянето на този тип отпадъчни води в битовите канализационни системи. Вакуумното филтриране на утайки, съдържащи масло и грес, също е много трудно. Освен това, когато маслото и греста се изхвърлят в приемни среди, те образуват филмов слой на повърхността и се натрупват по бреговата линия. Налични са 3 метода за течни проби: Гравиметричен метод на разделяне, Инфрачервен метод на разделяне, Метод на Сокслет. При анализа на проби от утайки се използва “Методът за екстракция на проби от утайки”, който е модификация на метода на Сокслет.

Азот

Азотните вещества са първите замърсяващи елементи, които трябва да се търсят. Азотът е хранително вещество, необходимо за оцеляването и възпроизводството на почти всички живи клетки при различни нива на окисление. Поради тази причина тези и някои подобни елементи, определени като хранителни вещества, трябва да бъдат над определена минимална стойност.

Фосфор

Определянето на фосфор става все по-важно в приложенията на екологичното инженерство. Фосфорът се намира във водата като фосфат. Битовите отпадъчни води са предимно богати на фосфорни съединения. Той се е увеличил в измерени количества с увеличаването на употребата на синтетични перилни препарати. Фосфорът е един от основните елементи, необходими за растежа на микроорганизмите и е хранително вещество, което ограничава първичната продуктивност във водната среда. Това е важен параметър, който трябва да се контролира, за да не се намали съдържанието на кислород във водата, която ще се изпуска.

Всички видове проблеми на нашите клиенти се проверяват при техния източник и се произвеждат специални решения за бизнеса. Системите за пречистване на отпадни води са разделени на две: битови и промишлени. Преди да бъдат заустени и двата източника на отпадъчни води, те трябва да бъдат приведени в съответствие със стандартите за заустване на приемната среда. Това изискване се спазва много стриктно както от общините, така и от Министерството на околната среда и урбанизацията и от провинциалните дирекции, като на фирмите се налагат сериозни санкции след необходимите предупреждения.

След като се вземат проби от отпадъчните води, произхождащи от вашия бизнес, съгласно процедурите, определени от разпоредбите и анализирани в нашите лаборатории, започва подготовката за изграждане на най-икономичната и най-ефективна пречиствателна станция за отпадъчни води и тя се доставя готова за употреба след строителната фаза е завършена. Важен е и процесът след пускане в експлоатация на пречиствателната станция. Само една добре работеща пречиствателна станция може да достигне необходимата ефективност. С нашата ефективна работа и консултантски услуги се гарантира ефективната работа на пречиствателните станции.

MBR СИСТЕМИ

Какво е мембранен биореактор? Системата за процес на мембранно разделяне позволява конвенционалния утаителен резервоар да бъде отстранен от системата и да премахне по-голям обемен товар в много по-малка площ. Мембранната биореакторна система осигурява качествени отпадъчни води с висока скорост (приблизително 98%) отстраняване на БПК, пълна нитрификация и пропорционална денитрификация. Осигурява видимо отстраняване на AKM. Стойностите на мътност на пречистените отпадъчни води са ниски. Отпадъчни води с (<0,3 NTU) и SDI стойност (<3) могат да се използват повторно или да се използват за напояване. Може да се използва и като вода за обратно промиване в NANO технологии и RO системи.

Мембранните биореактори (MBR) са подобрена версия на класическите системи с активна утайка. Това е комбинация от биологични реактори и мембранна технология. След биологично третиране, разделянето се извършва чрез използване на мембрани за ултрафилтрация (UF) или микрофилтрация (MF) вместо басейни за утаяване.

Пречиствателните станции за отпадъчни води с мембранен биореактор (MBR) използват нова технология за пречистване на отпадъчни води, състояща се от комбинация от мембранен ултрафилтър и реактор за аеробно биологично третиране.

При тази техника, която може да се прилага като мембранен филтър от потапящ тип, работещ при отрицателно налягане чрез потапяне в биологичния реактор или филтри, работещи при положително налягане, инсталирани извън тялото за биологично третиране, отпадъчната вода при биологично третиране преминава през филтърна тъкан с пори с размер 0,2 микрона. Докато всички твърди вещества над този размер се задържат в отпадъчните води, отпадъчните води, които почти не съдържат твърди частици и микроорганизми, се рециклират. Благодарение на непрекъснатия поток, осигурен върху повърхността на филтъра, филтрираните твърди частици не могат да запушат филтъра, като се задържат по повърхността. Въпреки това, отпадъците, натрупани върху тъканта на мембранния филтър, се отстраняват от филтъра физически и химически чрез периодични процеси на обратно промиване и химическо почистване с пречистена отпадъчна вода. Тези отпадъци се връщат обратно в процеса на биологично третиране.

Особено когато се използва техниката MBR, в допълнение към високата ефективност на пречистване, няма нужда от резервоар за утаяване при биологично пречистване, а аерационният басейн може да бъде проектиран като една трета от размера, изискван при конвенционалния метод, като по този начин спестява над 70% от РЗП.

Най-важният фактор, който влияе върху избора на мембрана, е потокът на мембраната. Друг важен фактор е цената на мембраната. В зависимост от вида на отпадъчните води изборът на мембрана може да варира. Ако отпадъчните води за пречистване трябва да бъдат рециклирани, могат да бъдат избрани мембрани, които произвеждат по-качествена вода. В големи съоръжения могат да бъдат разработени евтини нови мембрани, за да се намалят разходите. Освен това мембраните трябва да имат ниска склонност към запушване и трябва да се почистват лесно.

В MBR системите може да се извърши и отстраняване на азот. Преди въздушния реактор може да се добави аноксична камера. Дори и без аноксично отделение, поради високите концентрации на биомаса във въздушния реактор, аноксичните отделения могат да се образуват на места във въздушния реактор и може да се получи по-голямо отстраняване на азот в сравнение с конвенционалните системи с активна утайка.

MBBR СИСТЕМИ

 

Системата MBBR (Hybrid Biofilm Reactor System), която е решение едно към едно за съоръжения за пречистване на отпадъчни води, където увеличаването на капацитета не е физически възможно, днес се използва много по-широко.

В пренаселените градове много от пречиствателните станции за отпадни води, както битови, така и промишлени, не могат да увеличат капацитета си или поради високата цена на новото производство (стоманобетонни басейни, механично оборудване и др.), или защото няма достатъчно свободно пространство. Въпреки това, дебитът на отпадъчните води и натоварването на замърсяването се увеличават с всеки изминал ден, а времето за изчакване на отпадъчните води в басейните намалява, което води до пречистване на водата до желаното качество. Непречистването на отпадъчните води е много сериозен проблем в страни като Турция, където водата не е изобилна.Това е мястото, където хибридната био филмова реакторна система, известна още като MBBR, влиза в действие. Използването на MBBR е много просто. Те се използват до известна степен в аерационни резервоари в пречиствателни станции за отпадъчни води.

MBBR остава суспендиран в отпадъчните води и осигурява подходяща жизнена среда за бактериите, благодарение на своите камери. Други предимства на MBBR, който има много добра способност за приемане на много къси бактерии;

  • Те осигуряват високоефективно отстраняване на органичен въглерод, азот и фосфор
  • Осигурява се жизнено пространство за микроорганизмите в биологичните процеси
  • Помага за намаляване на изходните стойности на БПК и ХПК
  • Изисква 40% по-малко пространство от известните конвенционални BNR (Biological Nutrient Removal) системи
  • Спестява до 30% от необходимия въздух.
  • Анаеробното амониево окисление е възможно в реактора с биофилм (MBBR), комбиниран с контрол на кислорода в реално време.

MBBR, изработен от PP (полипропилен) материал, има естествен цвят и може да създаде допълнителна повърхност от 650 m2 в отпадъчните води, когато се използва 1 m3.

СИСТЕМИ DAF

 

Технологията DAF (Флотация с разтворен въздух) е много успешна и ефикасна система, която се е доказала при отстраняване на твърди частици и масло.

Част от пречистената вода се нагнетява до 5 bar чрез специално подбрана помпа и циркулира обратно. Междувременно въздухът се разтваря във вода в тръба под налягане. Както е известно, газовете са по-разтворими в течности в среда с високо налягане. При налягане от 5 бара въздухът ще се разтвори във вода 5 пъти повече, отколкото при атмосферно налягане.

Водно-въздушната смес се подава към системата през специални дюзи. Веднага след като напусне средата под налягане, освободеният въздух се отделя от водата и се балансира с разтворимостта си при ниско налягане. Ако процесът се извършва правилно в рамките на този принцип, ще се получат голямо количество фини въздушни мехурчета. Тези произведени въздушни мехурчета имат диаметър от 30 до 50 микрона и се издигат с много бавна скорост, като същевременно носят твърди частици във водата нагоре. Слоят кал, образуван на повърхността, се изстъргва от механичния скрепер.

Могат да бъдат избрани модули DAF с различни характеристики в зависимост от вида на приложението. Устройствата DAF с по-големи повърхностни площи могат да се използват във води с високо съдържание на твърди вещества (активна утайка), а модулите DAF с компактни паралелни плочи могат да се използват във води с високи скорости на потока и по-ниско съдържание на твърди вещества.

Коагулация и флокулация

Разтворени и емулгирани масла и греси, разтворени протеини и диспергирани твърди частици са замърсители, които значително увеличават натоварването на замърсяване от биологичното третиране. Само с технологията DAF свободните разградими вещества могат да бъдат отделени от водата, но отстраняването на споменатите по-горе параметри е по-трудно. За да се отделят от водата, може да се извърши флокулация с полимери след предварителна обработка с метални соли, органични коагуланти или киселинна коагулация. По този начин натоварването на замърсяването, което отива за вашето биологично третиране, ще бъде значително намалено. Коагулантите и флокулантите, които ще се използват, се дозират във флокулатора от тръбен тип, в тръбата се образуват флокуланти и те се отделят от водата в DAF модула.

Основна конфигурация за пречистване на отпадъчни води

За да се обясни по-добре как може да се подобри капацитетът за биологично третиране;

Основната конфигурация, състояща се от балансиращ резервоар, допълнителен утаителен резервоар, басейн за биологично третиране, също интегриран с аноксичния басейн, и краен утаителен резервоар е показана на фигура 1.

Опции за увеличаване на капацитета

Намаляване на натоварването с предварителна обработка (DAF)

Биологичното третиране е основно добър метод за отстраняване на разтворени органични вещества. Въпреки това, суспендираните твърди вещества увеличават натоварването и отнема много повече време, за да бъдат хидролизирани и усвоени чрез биологично третиране. Те се отразяват негативно на работата на съоръжението.

В някои случаи в отпадъчните води могат да бъдат намерени и големи количества неорганични твърди вещества. Те трябва да бъдат разделени преди биологично третиране. Единственият начин да направите това е да го премахнете с активна утайка. Ако пропорционалният размер на неорганичните твърди вещества е колкото скоростта на растеж на биомасата, ще има 50% неорганични твърди вещества и 50% биомаса в твърдите вещества, които трябва да бъдат отстранени. В този случай това съотношение ще има и при биологично третиране. С други думи, само 50% от MLSS (Суспендирани твърди вещества в смесени течности) в биологичния басейн ще бъде желаната биомаса. Това означава, че биологичното третиране е претоварено.

Благодарение на системата DAF е възможно да се отстранят най-малко 50% от тези твърди вещества и свободната част от масло и грес, ако има такива, преди биологичния басейн. Общото въздействие на това действие ще бъде много повече от 50%. Защото от водата ще се отделят частите, които най-трудно се пречистват чрез биологично третиране. В същото време, тъй като активната биомаса в съдържанието на MLSS ще се увеличи при биологично третиране, натоварването на kg активна биомаса, тоест съотношението F/M (хранително вещество/микроорганизъм), ще намалее.

Намаляване на натоварването с предварителна обработка (флокулатор и DAF)

Комбинираното използване на единица за флокулация и флотация е по-нататъшно развитие на предишния вариант. Добавянето на флокулатор, интегриран в устройството на DAF, е много лесен процес.

Възможно е да се постигне различна ефективност на отстраняване в зависимост от вида на отпадъчните води и вида на използвания коагулант. Благодарение на тази система протеините, маслата и мазнините, диспергираните твърди вещества могат да бъдат ефективно отделени от водата.

Типични стойности на производителност: (въз основа на премахване на COD)

  • Кланици и кланици                                                                         % 70-75
  • Пиле и др. кланици за бяло месо                                                % 80-85
  • Млечната промишленост и производството на сирене       % 40-60
  • рафинерии                                                                                          % 30-70
  • хартиена индустрия                                                                         % 30-80
  • текстилна индустрия                                                                       % 20-70

Водата на изхода на системата за флокулация и флотация обикновено е чиста и отделена от всички видими частици. Това е идеална ситуация за бактерии, които ще осигурят биологично пречистване. Една от точките, които трябва да се имат предвид по отношение на системата за флокулация и флотация, е съотношението на БПК и азот един към друг. Понякога може да възникне недостиг на хранителни вещества като N (азот) +  P (фосфор).

Използване на DAF след или успоредно на резервоара за окончателно утаяване

 

Ако съществуващият резервоар за утаяване е претоварен и съществуващото място не е подходящо за изграждане на по-голям резервоар за утаяване, е възможно да се намали натоварването на резервоара за утаяване с помощта на DAF. Едно решение е да се използва модулът DAF успоредно на резервоара за утаяване. По този начин ще се намали хидравличното натоварване и натоварването на твърди вещества върху утаителя. Системата DAF е 4-5 пъти по-малка от конвенционалните резервоари за утаяване. Лесно се поставя върху равна бетонна повърхност и се захранва с помпа от аерационния басейн.

Друга по-малко предпочитана алтернатива е да се уловят твърдите частици, излизащи от утаителния резервоар, чрез поставяне на DAF агрегат с капацитет да поеме цялото хидравлично натоварване на изхода на утаителния резервоар. Този метод е по-малко предпочитан, тъй като е много трудно да се предвиди количеството вещества, които ще излязат от утаителния резервоар. Ако агрегатът DAF е изграден с капацитет да поеме цялото хидравлично натоварване, утаителният резервоар може да бъде напълно елиминиран. Така или иначе това ще е следващият вариант.

Използване на агрегат DAF вместо краен резервоар за утаяване

Общият метод за отделяне на суспендирани твърди вещества (биомаса от смесена течност) от пречистената течност в биологичния реактор е утаяване. Вижда се, че има проблеми с утаяването на бактерии както в претоварени, така и обратно, в недостатъчно натоварени системи. В допълнение, ефекти като плътни количества нишковидни бактерии и токсични шокове също причиняват проблеми с утаяването. Използването на разтворен въздух в системата DAF предава висока движеща сила към флокулите, за да се издигнат на повърхността. Това е много по-голямо от естествената сила в процеса на утаяване. В допълнение, сгъстената утайка, получена от повърхността на съоръжението DAF чрез скрепер, съдържа приблизително 3-4% сухо вещество, което е 4-6 пъти по-концентрирано от утайката от конвенционалните утаителни басейни.

С този метод капацитетът на съоръжението обикновено може да бъде увеличен с 50-100%.

Заедно с този процес вентилационната система обикновено трябва да бъде подобрена. Ако има повърхностни аератори, промените могат да се направят чрез промяна на местоположението им и добавяне на нови. Ако има мембранна вентилационна система, повече въздух може да се достави чрез добавяне на добавки към нея или чрез поддържане със специални дефлекторни повърхностни аератори.

Опциите, описани по-горе, са само общо обобщение на решенията, които могат да се използват за увеличаване на капацитета в съществуващи съоръжения. Не е възможно да навлезем в подробности за тях в тази кратка статия. На първо място, трябва да се изследва съществуващото съоръжение и да се проектира най-подходящият метод за подобрение.

Най-важният момент тук е, че е възможно да постигнем повече, като се възползваме напълно от съоръженията, с които разполагаме.